Działo się...

McMasters czyli Piknik charytatywny Fundacji Ronalda McDonalda!

Tym razem nasze warsztaty odbyły się na...polu golfowym! A to wszystko z okazji akcji Polish McMasters 2018 zorganizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda, która zbiera fundusze na budowę domu rodzinnego dla rodzin małych pacjentów. Z przyjemnością przyłączyliśmy się do tej akcji i w przygotowanym przez Fundację namiocie przez cały dzień prowadziliśmy warsztaty chemiczne i opowiadaliśmy o naukowcach m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie. Niesamowici ludzie, cóż to był za dzień!

Ostatnie dni przed wakacjami postanowiliśmy spędzić z uczniami z SP nr 289 w Warszawie. Tym razem na nasze zajęcia przybyli uczniowie klas trzecich i razem odkrywaliśmy zjawiska fizyko-chemiczne.

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś, dzięki którego mali pacjenci mają możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach. Wówczas, pobyt w szpitalu jest o wiele milszy. Dzięki zaproszeniu Centrusia dotarliśmy na Piknik Edukacyjno-Naukowy, na którym wraz z uczestnikami eksperymentowaliśmy oraz opowiadaliśmy o życiu o odkryciach Marii Skłodowskiej Curie.

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś, dzięki którego mali pacjenci mają możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach. Wówczas, pobyt w szpitalu jest o wiele milszy. Dzięki zaproszeniu Centrusia dotarliśmy na Piknik Edukacyjno-Naukowy, na którym wraz z uczestnikami eksperymentowaliśmy oraz opowiadaliśmy o życiu o odkryciach Marii Skłodowskiej Curie.

Czy wiedzieliście o tym, że Fundacja Ronalda McDonalda tworzy pokoje rodzinne w szpitalach, dzięki którym rodzina podczas pobytu dziecka w szpitalu może być razem? Za ich działaniami stoi rzesza wolonatriuszy, którzy każdego dnia przybywają na oddziałach wraz z małymi pacjentami. My także dołączyliśmy do ich działań i co kilka tygodni odwiedzamy pacjentów po to aby opowiedzieć im o nauce, naukowcach oraz wielkich odkryciach.

Hej ho, hej ho, do radia by się szło czyli kolejna radiowa przygoda za nami! Tym razem w audycji popołudniowej Radia Dla Ciebie opowiadaliśmy o Manufakturze Naukowców. Dla nas było to bardzo ekscytujące popołudnie!

Spotkanie z uczniami w szkole to świetna okazja do nauki, która nieco odbiega od programu edukacji. Niezmiernie ciszymy się, że po raz kolejny odwiedziliśmy jedną z warszawskich szkół podstawowych, gdzie pod okiem nauczycieli wprowadzaliśmy uczniów w tajniki pracy naukowca oraz świat chemii i fizyki. Uczniowie SP nr 289 w akcji.

Dziękujemy naszym wolontariuszom Justynie Dłubak oraz Antkowi Lis za pomoc!

W Wawerskim Centrum Kultury od lat działa Kawiarnia Naukowa 1a, która zaprosiła nas do wygłoszenia wykładu. Postanowiliśmy opowiedzieć o początkach popularyzacji nauki i połączyć wykład z warsztatami. Nie spodziewaliśmy się jednak tak licznego przybycia na zajęcia i skracając część wykładową szybko rozpoczęliśmy eksperymenty, na które uczestnicy wyczekiwali już od pierwszych minut na sali.

To już maj! Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 289 w Warszawie i wspólnie z uczniami klas III i VII eksperymentowaliśmy. Na czterech warsztatach wykonaliśmy kilka prostych i bezpiecznych doświadczeń obrazujących różne zjawiska zachodzące w przyrodzie, a już za kilka dni kolejne spotkanie z młodymi naukowcami!

Dziękujemy za pomoc naszej nowej wolontariuszce Justynie!

Uśmiech dziecka jest najlepszą zapłatą za wspólnie spędzone chwile. My jednak otrzymaliśmy coś, co sprawia równie wielką radość! Spójrzcie tylko na ten piękny rysunek jednego z pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Jesteśmy dumni, że posiadamy taki skarb. Właśnie zawisł nad naszym biurkiem. Na zdjęciu jest także nasza wolontariuszka Barbara Wysocka.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu Centruś z Międzylesia, działającego w Centrum Zdrowia Dziecka!

Czy Wy także uwielbiacie zagadki? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Jedynki Polskiego Radia, gdzie można odsłuchać zagadek przyrodniczych :)

Sadyba czyli warsztaty międzypokoleniowe w Ośrodku Edukacji Kulturalnej

Już po raz kolejny odwiedziliśmy OEK Sadyba, gdzie młodzi naukowcy pod okiem babć i dziadków wykonywali eksperymenty. Uwielbiamy zajęcia międzypokoleniowe! Taka grupa jest wulkanem energii i te zajęcia nigdy nie wyglądają tak samo.

Tym razem naszą wolontariuszką była dr Katarzyna Kulczycka-Mierzejewska. Serdecznie dziękujemy!

Żory - dzień drugi

Jak to dobrze, że finał Festiwalu Nauki i Techniki trwa aż dwa dni! Dzięki temu mamy możliwość spotkania kolejnych uczniów, którzy chcą poznać tajniki pracy naukowca, wysłuchiwać historii życia i kariery naukowej Marii Skłodowskiej-Curie oraz odkrywać prawa natury przez eksperymenty fizyko-chemiczne.

Żory - dzień pierwszy.

To nasz drugi Festiwal Nauki i Techniki w Żorach! Czujemy się zaszczyceni kolejnym zaproszeniem do udziału w tymże przedsięwzięciu. W środowy wieczór spakowaliśmywszytskie materiały niezbędne do eksperymentowania i zapakowaliśmy tzw. ślimakowóz aby o poranku rozpocząć przygodę z nauką na drugim końcu Polski. Na miejscu czekało na nas wiele grup głodnych wiedzy uczniów, którzy eksperymentowali z nami do późnego wieczora.

Kolejna grupa młodych badaczy w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu w akcji!

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś wspierające małych pacjentów. Z przyjemnością dołączyliśmy do Centrusia i postanowiliśmy odwiedzić kilka oddziałów z naszymi warsztatami. Choć zajęcia trwały przez wiele godzin, to mieliśmy wrażenie, że minęło zaledwie kilkanaście minut. Uczestnicy chcieli wykonywać doświadczenia bez końca, a przy tym uśmiech panował na każdej buzi. Serdecznie dziękujemy Cenrtusiowi za zaproszenie, a Barbarze Wysockiej i pozostałym wolontariuszom za nieocenioną pomoc.

Hej majówka, majówka! Kilka miesięcy temu obiecaliśmy na jednym z warsztatów, że wyruszamy w Tatry śladami Marii Skłodowskiej-Curie. Zgodnie z obietnicą wyruszyliśmy na przygodę z górami, które są naszą kolejną pasją, zaraz po popularyzacji nauki. Gdy tylko natrafi się okazja wędrujemy długie godziny na szczyty i tak też było tym razem i niezmiernie radujemy się, że możemy podzielić się z Wami kwantami energii :)

Majowa przygoda z radiem czyli wiosenne zagadki w Polskim Radiu. Po raz kolejny byliśmy gościem redaktora Krzysztofa Michalskiego, z którym zadawaliśmy słuchaczom naukowe zagadki. Uwielbiamy takie przygody!

Uwielbiamy weekendowe spotkania z nauką. Uczniowie nie przestaną nas zaskakiwać. Nawet niedzielny poranek nie jest im straszny i po raz kolejny przybyli do Milanowskiego Centrum Kultury na warsztaty chemiczne. Na zajęciach sprawdzaliśmy czy można wytworzyć pianę, która płonie, czy można wytworzyć tęczę w słoiku oraz różne rodzaje barwników w roślinach. To było bardzo owocne spotkanie!

Dzień Ziemi czyli spotkanie z młodymi naukowcami ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie. Warsztaty z młodymi naukowcami były niezwykle emocjonujące. W szkole czekało na nas 200 uczniów, a zajęcia trwały przez długie godziny Na koniec uczestnicy warsztatów zaskoczyli nas niesamowicie! Na warsztatach przewijała się postać Marii Skłdodowskiej-Curie, a uczniowie specjalnie dla Marii zbudowali lokomotywę. Była to wyśmienita okazja aby przeprowadzić na zakończenie doświadczenie "lokomotywa", zatem z komina lokomotywy wydobywały się obłoki pary wodnej.

Po raz kolejny odwiedziliśmy pokoje rodzinne Fundacji Ronalda McDonalda, gdzie czekali na nas mali pacjenci. Zajęcia rozpoczęliśmy opowieścią o Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie wspólnie eksperymentowaliśmy przez długie godziny. Serdecznie dziękujemy naszym wolonatriuszom za pomoc w trakcie warsztatów: Sylwii Berbeć oraz Robertowi Dec.

Jak wygląda praca naukowca? Jesteście ciekawi? Od kwietnia wraz z licealistami z Warszawy prowadzimy badania naukowe pokazując im tajniki pracy na uczelni. W ramach projektu wspólnie otrzymujemy nanomateriały magnetyczne, które następnie badamy różnymi technikami - od mikroskopii po spektroskopię. Ta niesamowita przygoda będzie trwała do końca wakacji!

poprzednie strony: 2, 1