Działo się...

Zagadki!

Po raz kolejny byliśmy goścmi redaktora Krzysztofa Michalskiego w Programie Eureka Extra zadając zagadki naukowe. Uwielbiamy takie przygody!

Projekt wakacyjny czyli spotkanie z licealistami w laboratorium

Już sierpień, a od kwietnia w Pracowni Elektrochemii na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego gościmy uczniów, którzy biorą udział w badaniach naukowych pod naszym okiem. Pierwsza tura badań w ramach projektu Uniwersytet Młodego Chemika zakończyła się tuż z rozpoczęciem wakacji, ale to nie koniec! Od lipca kolejni uczniowie kontynuują badania syntezując nanocząstki magnetyczne, modyfikując je lekami przeciwnowotworowymi oraz badają je różnymi technikami. A wszystko po to aby zachęcić uczniów do podążania ścieżką nauki i pozostania naukowcem. Spędzając całe dnie na uczelni mogą podejrzeć pracę naukowców "od kuchni" i zasmakować prawdziwych badań naukowych. To niezwykła przygoda i przyjemność, gdyż nasi uczniowie są ambitni i bardzo pracowici. Wakacje jeszcze nie zakończyły się, a już jeden z uczestników, Antek, spędził ponadprogramowo 200 godzin. Na dodatek, w wolnej chwili był naszym wolonatriuszem na kilku warsztatach chemicznych w Warszawie.

W dniach 30-31 sierpnia 2018 na Wydziale Chemii UW odbędzie się konferencja podsumowująca projekt. Trzymajcie kciuki za naszego prelegenta!

Międzynarodowy projekt wakacyjny czyli studenci z Nowego Jorku w Warszawie

Już czwarty rok z rzędu w wakacje Pracownia Elektrochemii na Wydziale Chemii UW gości studentów zagranicznych z Adelphi University. Każdy z nich bierze udział w innym projekcie i w tym roku po raz kolejny połączyliśmy siły prowadząc badania nad materiałami półprzewidnikowymi do zastosowania w ogniwach słonecznych. Momoka, studentka ostatniego roku studiów magisterskich wybrała ten praojekt drugi rok z rzędu, co nas bardzo cieszy. Wyniki badań realizowanych od ubiegłego roku są obiecujące i właśnie przygotowujemy pracę podsumowującą badania. Trzymajcie kciuki!

Projekt KORODUJ w Centrum Nauki Kopernik - rok szkolny 2018-2019

Od kwietnia w Centrum Nauki Kopernik powstaje projekt KORODUJ dedykowany uczniom ze szkół podstawowych na terenie województwa mazowieckiego w ramach Szkoły Bliżej Nauki. W ramach tego projektu uczniowie z klas 5-7 będą brali udział w badaniach poznając zjawisko korozji i chroniąc różne materiały przed ich uszkodzeniem przez różne substancje chemiczne. Wszytsko po to aby pokazać, że nauka jest niesamowita! Oprócz nas w projekcie biorą udział także trzej inni naukowcy. Iniauguracja odbędzie się 24 września i projekt będzie realizowany do końca roku szkolnego 2019.

Link do projektu KORODUJ tutaj.

Chemiczne zagadki!

Za nami kolejna przygoda z radiem. Tym razem opowiadaliśmy o substancjach chemicznych wpływających na funkcjonowanie organizmu i zadawaliśmy zagadki. Niezmiernie cieszymy się z programów tj. Eureka Extra, w których popularyzowane są przedmioty ścisłe!

Głosowanie!

To dzięki Wam znaleźliśmy się w dwóch kategoriach: logika oraz przyroda, w plebiscycie Słoneczniki 2018, który organizowany jest przez portal czasdzieci.pl. Serdecznie zapraszamy do głosowania na najciekawsze inicjatywy dla dzieci w Warszawie!

Link do strony tutaj.

Poznajemy chemię spożywczą czyli warsztaty w Milanówku

Milanówek słynie z krówek, stąd postanowiliśmy przeprowadzić eksperymenty z cukrem oraz wieloma innymi substancjami spożywczymi oraz związkami naturalnie występującymi w roślinach. Była to doskonała okazja aby opowiedzieć o ich dobroczynnym lub szkodliwym wpływie na nasz organizm i przekazać młodym wiedzę na temat różnych związków chemicznych. Pytań było bez końca! Zajęcia rozpoczęte były od wspólnego zbierania roślin. Następnie rozdzieliliśmy barwniki i opowiadaliśmy o chlorofilu, karotenach i ksantofilach. A później działo się jeszcze więcej! Cieszymy się, że uczestnicy postanowili zrezygnować z przerwy i pozostać z nami na zajęciach.

McMasters czyli Piknik charytatywny Fundacji Ronalda McDonalda!

Tym razem nasze warsztaty odbyły się na...polu golfowym! A to wszystko z okazji akcji Polish McMasters 2018 zorganizowanej przez Fundację Ronalda McDonalda, która zbiera fundusze na budowę domu rodzinnego dla rodzin małych pacjentów. Z przyjemnością przyłączyliśmy się do tej akcji i w przygotowanym przez Fundację namiocie przez cały dzień prowadziliśmy warsztaty chemiczne i opowiadaliśmy o naukowcach m.in. o Marii Skłodowskiej-Curie. Niesamowici ludzie, cóż to był za dzień!

Naukowe pogadanki z uczniami między lekcjami

Ostatnie dni przed wakacjami postanowiliśmy spędzić z uczniami z SP nr 289 w Warszawie. Tym razem na nasze zajęcia przybyli uczniowie klas trzecich i wspólnie odkrywaliśmy zjawiska fizyko-chemiczne.

Warsztaty i opowieści o Marii w Dniach Konstancina

Tym razem dotarliśmy do Konstancina Jeziornej, gdzie odbywały się Dni Konstancina oraz Piknik Belle Epoque. Przez cały dzień opowiadaliśmy o życiu oraz pracy naukowej Marii Skłodowskiej-Curie motywując najmłodszych do pozostania naukowcem. Cały dzień obfitował w niespodzianki i niesamocie cieszymy się z udziału w tym przedsięwzięciu! Dotarliśmy tu na zaproszenie Fundacji Inkubator Innowacji :)

Piknik Naukowo Edukacyjny w Centrum Zdrowia Dziecka

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś, dzięki którego mali pacjenci mają możliwość wzięcia udziału w wielu ciekawych zajęciach. Wówczas, pobyt w szpitalu jest o wiele milszy. Dzięki zaproszeniu Centrusia dotarliśmy na Piknik Edukacyjno-Naukowy, na którym wraz z uczestnikami eksperymentowaliśmy oraz opowiadaliśmy o życiu o odkryciach Marii Skłodowskiej Curie.

Wolontariat jest super!

Czy wiedzieliście o tym, że Fundacja Ronalda McDonalda tworzy pokoje rodzinne w szpitalach, dzięki którym rodzina podczas pobytu dziecka w szpitalu może być razem? Za ich działaniami stoi rzesza wolonatriuszy, którzy każdego dnia przybywają na oddziałach wraz z małymi pacjentami. My także dołączyliśmy do ich działań i co kilka tygodni odwiedzamy pacjentów po to aby opowiedzieć im o nauce, naukowcach oraz wielkich odkryciach.

Radiowa przygoda

Hej ho, hej ho, do radia by się szło czyli kolejna radiowa przygoda za nami! Tym razem w audycji popołudniowej Radia Dla Ciebie opowiadaliśmy o Manufakturze Naukowców. Dla nas było to bardzo ekscytujące popołudnie!

Chemia dla uczniów klas VI

Spotkanie z uczniami w szkole to świetna okazja do nauki, która nieco odbiega od programu edukacji. Niezmiernie ciszymy się, że po raz kolejny odwiedziliśmy jedną z warszawskich szkół podstawowych, gdzie pod okiem nauczycieli wprowadzaliśmy uczniów w tajniki pracy naukowca oraz świat chemii i fizyki. Uczniowie SP nr 289 w akcji.

Dziękujemy naszym wolontariuszom Justynie Dłubak oraz Antkowi Lis za pomoc!

Interaktywnie w Kawiarni Naukowej 1a

W Wawerskim Centrum Kultury od lat działa Kawiarnia Naukowa 1a, która zaprosiła nas do wygłoszenia wykładu. Postanowiliśmy opowiedzieć o początkach popularyzacji nauki i połączyć wykład z warsztatami. Nie spodziewaliśmy się jednak tak licznego przybycia na zajęcia i skracając część wykładową szybko rozpoczęliśmy eksperymenty, na które uczestnicy wyczekiwali już od pierwszych minut na sali.

To już maj! Tym razem odwiedziliśmy Szkołę Podstawową nr 289 w Warszawie i wspólnie z uczniami klas III i VII eksperymentowaliśmy. Na czterech warsztatach wykonaliśmy kilka prostych i bezpiecznych doświadczeń obrazujących różne zjawiska zachodzące w przyrodzie, a już za kilka dni kolejne spotkanie z młodymi naukowcami!

Dziękujemy za pomoc naszej nowej wolontariuszce Justynie!

Warsztaty dla pacjentów w Centrum Zdrowia Dziecka

Uśmiech dziecka jest najlepszą zapłatą za wspólnie spędzone chwile. My jednak otrzymaliśmy coś, co sprawia równie wielką radość! Spójrzcie tylko na ten piękny rysunek jednego z pacjentów Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu. Jesteśmy dumni, że posiadamy taki skarb. Właśnie zawisł nad naszym biurkiem. Na zdjęciu jest także nasza wolontariuszka Barbara Wysocka.

Serdecznie dziękujemy za zaproszenie Stowarzyszeniu Centruś z Międzylesia, działającego w Centrum Zdrowia Dziecka!

Zagadki :)

Czy Wy także uwielbiacie zagadki? Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia strony Jedynki Polskiego Radia, gdzie można odsłuchać zagadek przyrodniczych :)

Sadyba czyli warsztaty międzypokoleniowe w Ośrodku Edukacji Kulturalnej

Już po raz kolejny odwiedziliśmy OEK Sadyba, gdzie młodzi naukowcy pod okiem babć i dziadków wykonywali eksperymenty. Uwielbiamy zajęcia międzypokoleniowe! Taka grupa jest wulkanem energii i te zajęcia nigdy nie wyglądają tak samo.

Tym razem naszą wolontariuszką była dr Katarzyna Kulczycka-Mierzejewska. Serdecznie dziękujemy!

Naukowo, piknikowo czyli Żory - dzień drugi

Jak to dobrze, że finał Festiwalu Nauki i Techniki trwa aż dwa dni! Dzięki temu mamy możliwość spotkania kolejnych uczniów, którzy chcą poznać tajniki pracy naukowca, wysłuchiwać historii życia i kariery naukowej Marii Skłodowskiej-Curie oraz odkrywać prawa natury przez eksperymenty fizyko-chemiczne.

Naukowo, piknikowo czyli Festiwal Nauki i Techniki w Żorach - dzień pierwszy

To nasz drugi Festiwal Nauki i Techniki w Żorach! Czujemy się zaszczyceni kolejnym zaproszeniem do udziału w tymże przedsięwzięciu. W środowy wieczór spakowaliśmywszytskie materiały niezbędne do eksperymentowania i zapakowaliśmy tzw. ślimakowóz aby o poranku rozpocząć przygodę z nauką na drugim końcu Polski. Na miejscu czekało na nas wiele grup głodnych wiedzy uczniów, którzy eksperymentowali z nami do późnego wieczora.

Centrum Zdrowia Dziecka czyli opowieści o naukowcach i warsztaty dla pacjentów

Kolejna grupa młodych badaczy w Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu w akcji!

Mali pacjenci z Centrum Zdrowia Dziecka w akcji!

W Centrum Zdrowia Dziecka w Międzylesiu działa Stowarzyszenie Centruś wspierające małych pacjentów. Z przyjemnością dołączyliśmy do Centrusia i postanowiliśmy odwiedzić kilka oddziałów z naszymi warsztatami. Choć zajęcia trwały przez wiele godzin, to mieliśmy wrażenie, że minęło zaledwie kilkanaście minut. Uczestnicy chcieli wykonywać doświadczenia bez końca, a przy tym uśmiech panował na każdej buzi. Serdecznie dziękujemy Cenrtusiowi za zaproszenie, a Barbarze Wysockiej i pozostałym wolontariuszom za nieocenioną pomoc.

Zagadki ślimaka

Majowa przygoda z radiem czyli wiosenne zagadki w Polskim Radiu. Po raz kolejny byliśmy gościem redaktora Krzysztofa Michalskiego, z którym zadawaliśmy słuchaczom naukowe zagadki. Uwielbiamy takie przygody!

Naukowo w Milanówku czyli Kolor Chemii dla najmłodszych

Uwielbiamy weekendowe spotkania z nauką. Uczniowie nie przestaną nas zaskakiwać. Nawet niedzielny poranek nie jest im straszny i po raz kolejny przybyli do Milanowskiego Centrum Kultury na warsztaty chemiczne. Na zajęciach sprawdzaliśmy czy można wytworzyć pianę, która płonie, czy można wytworzyć tęczę w słoiku oraz różne rodzaje barwników w roślinach. To było bardzo owocne spotkanie!

Maria Skłodowska-Curie i Dzień Ziemi

Dzień Ziemi czyli spotkanie z młodymi naukowcami ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Warszawie. Warsztaty z młodymi naukowcami były niezwykle emocjonujące. W szkole czekało na nas 200 uczniów, a zajęcia trwały przez długie godziny Na koniec uczestnicy warsztatów zaskoczyli nas niesamowicie! Na warsztatach przewijała się postać Marii Skłdodowskiej-Curie, a uczniowie specjalnie dla Marii zbudowali lokomotywę. Była to wyśmienita okazja aby przeprowadzić na zakończenie doświadczenie "lokomotywa", zatem z komina lokomotywy wydobywały się obłoki pary wodnej.

Majówka!

Ostatnio wpadły nam w ręce kolejne książki o naszej idolce, Marii Skłodowskiej-Curii. Wraz z uczniami rozmawialiśmy nie tylko o Jej odkryciach, ale także o naukowej misji oraz miłości do przyrody. Zainspirowała nas tak bardzo, że postanowiliśmy wyruszyć śladami Marii w Tatry. I choć majówka była krótka, to udało się nam wejść na Ornak. Nie szczędzimy podziwu do dziewiętnastowiecznej wspinaczki w bawełnianej sukni, stąd aby choć odrobinę utrudnić sobie zadanie i spełnić obietnicę daną kilku uczestnikom naszych warsztatów, postanowiliśmy przemierzyć całą trasę w fartuchu laboratoryjnym. Wiało niemiłosiernie, stąd zdjęty był tylko na chwilę, aby nie tworzyć żagla w czasie podskoku z radości :)

Mali pacjenci i eksperymenty z Marią w tle

Po raz kolejny odwiedziliśmy pokoje rodzinne Fundacji Ronalda McDonalda, gdzie czekali na nas mali pacjenci. Zajęcia rozpoczęliśmy opowieścią o Marii Skłodowskiej-Curie, a następnie wspólnie eksperymentowaliśmy przez długie godziny. Serdecznie dziękujemy naszym wolonatriuszom za pomoc w trakcie warsztatów: Sylwii Berbeć oraz Robertowi Dec.

Licealiści w laboratorium czyli badania naukowe dla przyszłych naukowców

Jak wygląda praca naukowca? Jesteście ciekawi? Od kwietnia wraz z licealistami z Warszawy prowadzimy badania naukowe pokazując im tajniki pracy na uczelni. W ramach projektu wspólnie otrzymujemy nanomateriały magnetyczne, które następnie badamy różnymi technikami - od mikroskopii po spektroskopię. Ta niesamowita przygoda będzie trwała do końca wakacji! Z przyjemnością przedstawiamy Wam zdjęcia pierwszej grupy. Będzie z nami pracowała do lipca.

poprzednie strony: 2, 1