--
Działo się...

Wieczór odkrywców

Przygoda! Oto efekty mentoringu połączonego z pasją i nauką. Tym razem na antenie Eureki Extra będzie można usłyszeć o konkursie EUCYS i nanocząstkach magnetycznych do terapii przeciwnowotworowej.

AmCham 2019

Za nami Piknik AmCham Poland z okazji Independence Day w Łazienkach Królewski, gdzie wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda pokazywaliśmy ciekawe eksperymenty fizyko-chemiczne.

Dream Night

Dream Night to niesamowita inicjatywa, to światowa akcja. Raz do roku, w ogrodach zoologicznych na całym globie, odbywa się festyn charytatywny dla chorych dzieci i niezmiernie raduje się, że dołączyliśmy z warsztatami wspólnie z Fundacją Ronalda McDonalda.

Niesamowite!

Pękamy z dumy! Zajęcia z budowania mostów oraz pokonywania labiryntów są jednymi z najwyżej ocenianych zajęć na Uniwersytecie Dzieci.

Eksperymenty w pałacu

Pałacowy Salon Naukowy, czyli naukowe zakończenie roku szkolnego w Pałacu w Jabłonnie to impreza naukowa, która została objęta patronatem Akademia Młodych Uczonych PAN. Niezmiernie cieszę się, że miałam okazję dołączyć do grona fantastycznych osób, z którymi dziś wspólnie działaliśmy w miejscu przesiąkniętym kulturą, sztuką, nauką i przede wszystkim historią.

Partnerzy FRMD na Pikniku Rodzinnym

Pękamy z dumy. Jesteśmy partnerem Fundacji Ronalda McDonalda.

Piknik Rodzinny Fundacji Ronalda McDonalda

Już wkrótce powstanie bezpłatny hotel dla rodzin małych pacjentów przy Szpialu Pediatrycznym WUM w Warszawie i dzisiejszy Piknik to kolejny krok do jego budowy. Warto pomagać!

Jabłonna


Kraków

Wspomnienie Dnia Dziecka. Tym razem byliśmy w Krakowie z niezastąpionym wolonatriuszem. Dziękujemy!

Nadchodzi Fluffy Science!

Od poniedziałku obradujemy, planujemy i działamy. A wszystko po to, aby wspólnie popularyzować naukę w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. To my, polsko-amerykański Dream Team :) Niebawem odkryjemy nad czym tak intensywnie pracujemy.

Licealiści

Tym razem grupowo w LO XVIII im. J. Zamoyskiego w Warszawie. W piątkowe południe spotkaliśmy się z licealistami opowiadając naszą historię - jak to się stało, że postanowiliśmy być naukowcami i dlaczego kochamy naukę.

Warsztaty dla licealistów, czyli nauka i mentoring

Co robią liecaliści w laboratorium na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego? Tym razem poznawali zagadnienia związane z elektrochemią. Wymuszaliśmy reakcje chemiczne za pomocą prądu i omawialiśmy czym jest prąd kinetyczny, prąd dyfuzyjny, szereg napięciowy metali, woltamperometria cykliczna i wiele innych zagadnień. A wszystko po to aby pokazać, że nauka jest fascynująca i zachęcić do studiowania na kierunku ścisłym. Kolejne weekendowe spotkanie z nauką dla licealistów już wkrótce

Szkolimy nauczycieli w Warszawie

Tym razem szkoliliśmy nauczycieli w trakcie konferencji organizowanej przez Uniwersytet Dzieci.

Z wizytą z szkole.

Tym razem odwiedziliśmy gimazjalistów, którzy przez cały semestr prowadzili badania na temat korozji. Z tygodnia na tydzień wyników badań przybywało, a obserwacje coraz bardziej zaskakiwały. Uczniowie sprawdzali jak metale zachowują się po umieszczeniu ich w roztworach alkalicznych, kwasowych lub soli. Kolejnym etapem było sprawdzanie jak metale zachowują się w betonie, a na koniec jak metale wpływają na wzrost roślin.
Na spotkaniu uczniowie prezentowali przygotowne przez siebie plakaty i z zachwytem obserwowaliśmy ich w akcji.
Cóż to był za dzień!

Szkolimy nauczycieli w Pile :)

W sobotę szkoliliśmy nauczycieli na Ogólnopolskiej Interdyscyplinarnej Konferencji Edukacyjnej XI Galaktyka Edukacji organizowanej przez Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile. Fanstatyczni nauczyciele, fantastyczny czas! Dziękujemy!

Warsztaty przy Centrum Handlowym Arkadia

Niedzielne popołudnie spędziliśmy razem z Fundacją Inkubator Innowacji eksperymentując z najmłodszymi oraz opowiadając o Marii Skłodowskiej-Curie. Pokazywaliśmy, że chemia nie jest straszna i otacza nas każdego dnia. Rozmawialiśmy o dodatkach do żywności, cukrze, soli i kwasach, zasadach i nie tylko.

Laboratorium Ślimaka Madzika

To był wspaniały wieczór! Spędziliśmy go z przyjaciółmi oraz wolontariuszami Fundacji Ronalda McDonalda. Warto pomagać! Mamy wspólny cel i nic nas nie powstrzyma! A wszystko po to, aby małym pacjentom i ich rodzicom było lepiej.


 

Laboratorium Ślimaka Madzika

Tymczasem w wydawnictwie Dlaczemu takie rzeczy :)

23. Piknik Naukowy

Ach, cóż to był za dzień! Za nami 23. Piknik Naukowy „My i Maszyny” na Stadionie PGE Narodowym, na którym razem z fantastycznymi naukowcami z Akademii Młodych Uczonych PAN dzieliliśmy się pasją do nauki. Już niebawem zasypiemy Was kolejną porcją zdjęć.

Warto pomagać

Wspieramy!

Konkurs popularnonaukowy

Kolejna przygoda. Słuchaliście zagadek popularnonaukowych?

Piknik Naukowy!

Dołączamy do Akademii Młodych Uczonych PAN :)

Wawer

Przedszkolaki w akcji. Tym razem odwiedzliśmy Wawer. Uczestnicy zajęć poznawali różnice pomiędzy wodą a olejem, stany skupienia i przed kilka godzin dzielnie eksperymentowali.

Networking w Estonii

Przesyłamy Wam serdeczne pozdrowienia z pięknej Estonii.

Odkrywamy nie tylko przyrodę, ale także chemiczne zakamarki Tartu.

Nie obyło się bez wizyty w Chemicum i wielu innych miejscach.

A wszystko po to aby opowiedzieć o polskiej nauce i wymienić się doświadczeniem w popularyzacji nauki.

 

Antoni Lis w Radiu Kampus!

A wczoraj było tak :) W południe Antoni Lis na antenie Radia Kampus opowiadał o swoich badaniach, które wykonuje w laboratorium na Wydziale Chemii Uniwerstetu Warszawskiego. Rozpiera nas duma. Brawo Antek!

 

Kilka słów o Antonim

Finał konkursu EUCYS 2019 już we wrześniu :) A dziś na stronie Wydziału Chemii UW kilka słów o Antonim, który realizuje projekt badawczy pod okiem Magdaleny Osial w laboratorium.

link tutaj

Warsztaty dla małych pacjentów w Warszawie

Jak minęło Wam czwartkowe popołudnie? My spędziliśmy je w pokojach rodzinnych Fundacji Ronalda McDonalda z małymi pacjentami ze Szpitala Pediatrycznego WUM budując różne konstrukcje. Jak zwykle byli z nami niezastąpieni i wspaniali Wolontariusze. Dziękujemy!

Wspomnienia i przygotowania

Jak ten czas pędzi! Dwa tygodnie temu odwiedziliśmy Żory, gdzie odbywał się Festiwal Nauki i Techniki. Przez długie godziny uczestnicy warsztatów projektowali i budowali ciekawe konstrukcje, a wśród nich znalazły się mosty, wieże i maszty.
Ciekawe co już jutro zbudują mali pacjenci Szpitala Pediatrycznego WUM? Jutrzejsze popołudnie spędzimy w pokojach rodzinnych Fundacja Ronalda McDonalda i nie możemy doczekać się spotkania z młodymi inżynierami!

Foto: Wiktor Niedzicki

Uczniowie liceum z Makowa Mazowieckiego w laboratorium

Od ferii upłynęło już sporo czasu, jednak dziś wpadł nam w oko link szkoły z Makowa Mazowieckiego i wypatrzyliśmy zdjęcia ze spotkania z licealistami na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego :) Już niebawem kolejne spotkanie. Czekamy z niecierpliwością!

link tutaj

Quiz wiedzy o korozji

Za nami quiz wiedzy o zjawisku korozji. Serdecznie dziękujemy zwyciezkiej grupie! Dzielimy się wspomnieniem marcowego spotkania z gimnazjalistami, na którym uczniowie przez kilka godzin zmagali się z wyzwaniem w postaci trudnych pytań z pogranicza chemii oraz fizyki

Wolontariuszka z Żor w Warszawie

Dziś w laboratorium odwiedziła nas Daria Obrzut, która była naszą wolontariuszką na Festiwalu Nauki i Techniki w Żorach. Co robiliśmy? Pokazywaliśmy jak otrzymuje się materiały magnetyczne i nie tylko. Serdecznie dziękujemy za wizytę!

Spotkanie

Za nami Festiwal Nauki i Techniki w Żorach. Warsztaty były oblegane przez cały czas i wieczorem nadszedł czas na odpoczynek i spotkanie ze wspaniałymi popularyzatorami nauki oraz fantastycznymi Organizorami. Dziękujemy za wspaniały wieczór!

 

Żory - warsztaty konstruktorskie

Warsztaty konstruktorskie zawsze są pełne niespodzianek. Uczestnicy zajęć mają niezliczoną ilość pomysłów na wybudowanie mostu, wieży, masztu i wielu innych budowli, ale to dopiero początek. Szybko okazuje się, że praca w grupie wymaga cierpliwości i nie zawsze nasz pomysł jest najlepszy. Trzeba nauczyć się kompromisów, ale efekt końcowy jest niesamowity. Na warsztatach uczniowie nie tylko projektowali, ale przede wszystkim współpracowali. Błyskawicznie zaangażowali się w pracę zespołową, a ona przyniosła zamierzony efekt. I tak powstały fantastyczne konstrukcje. A to wszystko za sprawą małych rączek i wielkich pomysłów. W grupie siła!

Dziękujemy wspaniałym wolontariuszom Daria Obrzut, Tomasz Kempiński, Agacie Karwot oraz Julii Foik za pomoc! Dziękujemy także Organiztorom Festiwalu Nauki i Techniki w Żorach!

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach

Naukowo, festiwalowo, inspirująco, a to jeszcze nie koniec emocji. Dziś drugi dzień Festiwalu Nauki i Techniki w Żorach

Żory - warsztaty chemiczne

Za nami kolejne warsztaty chemiczne w ramach Festiwal Nauki i Techniki w MOK Żory. Takie spotkania z nauką dla uczniów szkół podstawowych oraz licealnych sprawiają nam wiele radości. Na dodatek Pan Wiktor Niedziecki zaszczycił nas swoją obecnością na warsztatach i dzielnie asystował podczas eksperymentowania. Czujemy się wyjątkowo!

Żory - fotorelacja okiem Żorzanina

link tutaj

Badanie zjawiska korozji

Już jutro odbędzie się finał Festiwal Nauki i Techniki na południu Polski.
Pozdrawiamy z Żor i serdecznie zapraszamy na jutrzejszy wykład Pana Wiktora Niedzickiego i nasze warsztaty chemiczne oraz konstruktorskie do Miejskiego Ośrodka Kultury!

Będzie się działo!

 

Wspomnienie z Żor

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach już za kilka dni, zatem zabieramy się za przygotowania. A wszystko po to, aby przybliżyć uczniom szkół podstawowych nauki ścisłe w prosty sposów. Tym razem będziemy prowadzili nie tylko zajęcia chemiczne, ale także konstruktorskie.
A rok temu jedna ze szkół bawiła się na naszych zajęciach tak..

link tutaj

Badanie zjawiska korozji

Z wizytą w szkole, czyli kolejne spotkanie z korozją. Tym razem odwiedziliśmy szkołę podstawową na warszawskiej Woli, gdzie uczniowie obserwowali wpływ metali na hodowane przez siebie rośliny, proces korozji, a także wnioskowali.

Odkrycia!

Pękamy z dumy! Antoni został lauretem polskiej edycji EUCYS 2019 i jedzie do Sofii na finał europejski!

Korozja w szkole

Z wizytą w szkole. Tym razem odwiedziliśmy uczniów w jednej z warszawskich szkół aby sprawdzić jak radzą sobie z obserwacją zjawiska korozji, które badają od kilku miesięcy oraz aby opowiedzieć o korozji materiałów, które stosowane są w przemyśle budowlanych. Jednym z tematów była także korozja materiałów stosowanych w medycynie. Cieszymy się, że uczniowie podchodzą do prowadzonych przez siebie badań z ogromnym zaangażowaniem oraz entuzjazem.

Nasz podopieczny, Antoni Lis zdobył I-sze miejsce w konkursie ECYS 2019!

Pierwsze miejsce! Kolejny etap - Europa! Duma! Dzisiejsze popołudnie było pełne emocji. Lis Antoni zdobył pierwszą nagrodę polskiej edycji konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS) i na wrześniowym finale w Sofii będzie reprezentował Polskę w silnym składzie pozostałych, nagrodzonych uczniów. Niezmiernie cieszę się, że mam przyjemność opiekować się młodym badaczem w trakcie realizacji badań w laboratorium na Wydział Chemii Uniwersytet Warszawski. Taka praca to czysta przyjemność.
Gratulacje Antoni!

Nasz podopieczny w finale polskiej edycji EUCYS 2019!

Od wczoraj trwa finał Polskiej Edycji konkursu EUCYS 2019 dla młodych badaczy. Pękamy z dumy, gdyż nasz podopieczny jest wśród finalistów. Serdeczne gratulacje dla Antoniego Lisa!

Mali naukowcy na Wydziale Chemii UW

Po raz kolejny Wydział Chemii Uniwersytet Warszawski odwiedziła liczna grupa małych eksperymentatorów, którzy wykonywali samodzielnie wiele ciekawych doświadczeń, a następnie zwiedzali Wydział poznając historię wielu uczonych, w tym Marii Skłodowskiej-Curie. Ta niezwykła wycieczka trwała przez pół dnia i już niebawem odbędzie się kolejne ;)
Dziękujemy za pomoc Malgorzacie Pająk oraz Maciejowi Ratajczak

KOROZJA dla uczniów szkół licealnych

W ubiegłym tygodniu na Wydział Chemii UW przybyła liczna grupa uczniów z Gimnazjum oraz Szkoły Podstawowej w Górze Kalwarii. Omawialiśmy zjawisko korozji, czynniki przyspieszające procesy zachodzące na powierzchni różnych materiałów, wpływ metali na organizmy żywe, a także wiele innych zagadnień.
Jak zwykle zajęcia trwały o wiele dłużej niż planowaliśmy i niezmiernie cieszymy się z tej wizyty. Byli z nami niezastąpieni Maciej Dzwonek, Grzegorz Cichowicz, Aleksandra Wojciechowska.
 

Naukowo, warsztatowo...w Żorach

Festiwal Nauki i Techniki w Żorach zbliża się wielkimi krokami. Wybieracie się? Serdecznie zapraszamy na nasze warsztaty! W tym roku prowadzimy zajęcia chemiczne oraz konstruktorskie

6, 5, 4, 3, 2, 1